10 zasad jogina

Joga to coś więcej niż zwykła aktywność fizyczna, dlatego też – bez względu na to jaki jest Twój cel, powinieneś realizować sesje zgodnie z zasadami. Czy wiesz, które zasady powinien przestrzegać każdy Jogin?

10 zasad Jogi, czyli co powinien wiedzieć każdy Jogin?

 1. Zaplanuj Jogę.
  Praktyka Jogi nie może odbywać się spontanicznie. Musisz zaplanować swoje sesje! Wykorzystaj prosty kalendarz i znajdź czas na kilkudziesięciominutową medytację każdego dnia. Zobaczysz, że systematyczna praca przyniesie zaskakująco dobre rezultaty.
 2. Praktykuj 2-3 godziny po ostatnim posiłku.
  To absolutnie kluczowa zasada, która przez wielu jest ignorowana. Dlaczego? Otóż, życie przeciętnej jednostki bywa bardzo szybkie, a co za tym idzie – rzadko kiedy potrafimy planować praktykę. Pamiętaj jednak, że skuteczne ćwiczenie jogi możliwe jest tylko w kompletnym spokoju.
 3. Joga to nie rywalizacja!
  O ile na siłowni, w klubie fitness czy na zajęciach tańca zawsze możesz rywalizować, o tyle w przypadku jogi jest to wykluczone. Joga nie ma absolutnie nic wspólnego z klasyczną rywalizacją, dlatego też bezwzględnie należy unikać jakichkolwiek porównań. Pamiętaj – robisz to tylko i wyłącznie dla swojego organizmu.
 4. Oddech to nieodzowna część praktyki.
  Koncentrujesz się na przyjmowaniu konkretnych pozycji, ale zapominasz o kontroli oddechu? To ogromny błąd, którego konsekwencja jest jedna: bez dbania o oddech – asana przestaje być asaną. Dlatego też, skoncentruj swoją uwagę także na oddechu. Sprawi to, że efektywność praktyki będzie stała na bardzo wysokim poziomie.
 5. Joga musi sprawiać radość!
  Joga nie może być niewygodnym i niechcianym obowiązkiem. W takim przypadku, będzie po prostu mało efektywna. Aby praktyka była relaksująca, odprężająca i skuteczna – musi być traktowana jako coś przyjemnego. Z tego też względu – ciesz i raduj się nawet najmniejszym postępem praktycznym.
 6. Stawiaj sobie cele
  Joga nie może być tylko zwykłym hobby. Musi stanowić wyzwanie! Dzięki temu, efektywność będzie stała na wyższym poziomie. Pamiętaj jednak, że tutaj szczerość wobec siebie jest kluczowa. Wszak, nie znajdziesz tu odznak, poziomów i nagród. Robisz to tylko i wyłącznie dla siebie.
 7. Wyłączna koncentracja na jodze
  W trakcie praktyki nie możesz myśleć o tym „co jutro ugotujesz na obiad” czy „jak rozwiązać problem w pracy”. Musisz koncentrować się tylko i wyłącznie na praktyce jogi. W przeciwnym wypadku, efektywność ćwiczeń będzie pozostawiała naprawdę wiele do życzenia.
 8. Nigdy nie praktykuj na siłę!
  Wydawać by się mogło, że systematyczność powinna być postawiona ponad wszystkim. Nic bardziej mylnego! W przypadku jogi – niechęć do praktyki powinna skutkować całkowitą rezygnacją z realizacji sesji treningowej. Owszem, regularność jest ważna, ale w momencie kiedy nie chcemy praktykować – musimy pogodzić się z wolą organizmu. W przeciwnym wypadku możemy mocno się do niej zniechęcić.
 9. Potraktuj jogę jako styl życia!
  Oczywiście, na samym początku praktyka jogi może być tylko „krótką sesja” w ciągu dnia. Z czasem jednak, przenoś zasady jogi do życia codziennego. Zobaczysz, że efekty będą po prostu zaskakujące.
 10. Zadbaj o wygodę i komfort.
  Odpowiednie przygotowanie miejsca do ćwiczeń, zadbanie o ubiór i kondycje organizmu jest bardzo ważne. Musisz podejść do jogi w taki sposób, aby potraktować ją jako przyjemność, a nie „zło konieczne”.

A Ty drogi czytelniku/czytelniczko – jakie zasady traktujesz jako kluczowe? Co według Ciebie powinien wiedzieć każdy Jogin? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Leave us a Message