Chrapanie – jak wyeliminować? Jakie powoduje konsekwencje?

Chrapanie – jak wyeliminować?

Czy wiesz, że nawet co drugi Polak może mieć problemy związane z chrapaniem? To przypadłość, która jest bardzo często lekceważona. Wszak, nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji wynikającej z chrapania.

Chrapanie – konsekwencje

Konsekwencją nieleczenia chrapania może być nawet śmierć. Wszak, medycyna zna przypadki, które doprowadzały do zawału serca czy udaru mózgu. Wszystko to na skutek niedotlenienia wywoływanego przez tzw. bezdech senny (epizodyczne przerwy w oddychaniu), który bardzo często idzie w parze z chrapaniem.

Ponadto, chrapanie może skutkować również: problemami z koncentracją, bólami głowy, brakiem sił witalnych, bezustannym uczuciem zmęczenia.

Chrapanie – profilaktyka

Oczywistym jest to, że łatwiej zapobiec, aniżeli leczyć chrapanie. Dlatego też, jeśli chcesz uniknąć tej przypadłości, musisz zadbać o kilka istotnych kwestii, a mianowicie:

 • Dieta
 • Aktywność fizyczna
 • Wygodny materac i łóżko
 • Odpowiednia pozycja snu
 • Wywietrzona i wyziębiona sypialnia

Chrapanie – leczenie

Kiedy na profilaktykę jest już za późno, pozostaje nam tylko leczyć chrapanie. Nawet jeśli pojawia się sporadycznie, należy bezwzględnie skonsultować tę przypadłość z laryngologiem. Wszak, nawet najmniejsze zaburzenia mogą mieć wpływ na nasze zdrowie.

Chrapanie można leczyć wieloma różnymi metodami. Forma terapii zależna jest w głównej mierze od przyczyny, choć istnieją sposoby o charakterze uniwersalnym, a mianowicie:

 • Aparaty na chrapanie – proste urządzenia monitorujące i w przypadku konieczności – zwiększające ciśnienie przepływu krwi.
 • Tabletki na chrapanie – środki farmakologiczne udrażniające drogi oddechowe.

W przypadkach zaawansowanych niedrożności może być niezbędne wykonanie zabiegu chirurgicznego. Najczęściej polega on na korekcie przegrody nosowej, usunięciu migdałków czy korekcie opadającego języka.

Leczeniem chrapania zajmuje się laryngolog. To z nim w pierwszej kolejności należy konsultować nasz defekt. Wszak, trafna ocena przyczyny dolegliwości może znacznie skrócić całkowity czas leczenia chrapania.

Alternatywne sposoby na chrapanie: suplementy diety i domowe metody

Rozwój medycyny niekonwencjonalnej (paramedycyny, medycyny naturalnej) sprawia, że z wieloma defektami jesteśmy w stanie uporać się w domu – stosując naturalne suplementy diety i/lub domowe metody.

W przypadku suplementów diety na chrapanie, bez cienia wątpliwości na uwagę zasługuje preparat Snoran Plus, bazujący na naturalnych składnikach, takich jak: 

 • Ekstrakt z liści mięty pieprzowej 
 • Ekstrakt z liści melisy lekarskiej
 • Ekstrakt z liści eukaliptusa gałkowego
 • Ekstrakt z korzenia gorzknika kanadyjskiego
 • Ekstrakt z korzenia prawoślazu lekarskiego
 • Sproszkowane ziele tymianku

Powyższe zestawienie składników wygląda naprawdę imponująco. Każdy ze składników może mieć ogromne znaczenie dla pracy układu oddechowego. 

Co ciekawe, lwia część z przedstawionych składników wpisuje się w ramy „babcinych sposobów na chrapanie”. Wszak, już przed laty – w ramach domowej profilaktyki sugerowano stosować miętę, melisę czy tymianek na chrapanie.

Domowe sposoby na chrapanie, czyli… po prostu zadbaj o zdrowy sen

Tytuł tego akapitu dla wielu osób może brzmieć banalanie, ale jest jak najbardziej prawdziwy. Zdrowy, komfortowy sen to nie tylko profilaktyka przed chrapaniem, ale także sposób na jego eliminację. Które z elementów zdrowego snu należy wdrożyć, aby pozbyć się uciążliwego, głośnego chrapania?

Przede wszystkim warto zadbać o wygodny materac i poduszkę. Wszystko po to, aby nasza pozycja w czasie snu była stała i umożliwiła zasypianie na boku (spanie na wznak może powodować opadanie języka ku dołowi, co sprzyja chrapaniu).

Następnie, warto zadbać o to, aby nasza sypialnia  była dotleniona. W tym celu, na około 45 minut przed snem powinniśmy ją wietrzyć i chłodzić (optymalne warunki to około 19-21 stopni Celsjusza).

Prócz tego, musimy pamiętać o tym, iż:

 • chrapaniu sprzyja picie alkoholu
 • warto dotlenić organizm poprzez realizację treningu na świeżym powietrzu
 • niezdrowe odżywianie sprzyja otyłości, która powoduje chrapanie 

Leave us a Message