Co to jest rozwój duchowy?

Rozwój duchowy definiowany jest na wiele różnych sposobów. Zwykle zależne jest to od tradycji, kultury i religii. Cześć określeń nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdziwym rozwojem duchowym.

Definicja rozwoju duchowego
Rozwój duchowy to przede wszystkim:

  • Poszerzanie świadomości – proces zdobywania doświadczenia (odpowiednio rozumianego). Nie polega na zdobywaniu wiedzy.
  • Poszerzanie moralne – proces polegający na zrozumieniu dobrego, właściwego i zgodnego postępowania.

Rozwój duchowy to proces wyjątkowo skomplikowany. Mimo, że trudno go zdefiniować w jednoznaczny sposób to można wskazać szereg różnych czynników, które pozwolą nam rozwinąć naszą duchowność.

Innymi słowy – poszerzanie swojej świadomości oraz „nauka” moralności (również poprzez doświadczenia) to rozwój duchowy. Należy przy tym mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do wiedzy, nie rozwiniemy „duchowości” korzystając z książek. To proces znacznie bardziej wymagający.

Zrozumienie i zaangażowanie – niezbędne cechy osoby rozwijającej swoją duszę
W mediach bardzo często rozwój duchowny definiowany jest w sposób niewłaściwy. Przedstawia się go jako religię czy medytację. Owszem, to czynniki, które mogą przyczynić się do naszego rozwoju. Nie są jednak odosobnione. Muszą kooperować z naszym doświadczeniem. Wymagają zrozumienia i zaangażowania.

Czym bowiem jest chodzenie do Kościoła, gdy nie rozumiemy tego co jest tam przedstawiane? Czym jest Msza Święta, która nie prowadzi do przemyśleń. Czy uczestnictwo w takim wydarzeniu może nas rozwinąć? Oczywiście, że nie.

Rozwój duchowy – towarzyszy nam każdego dnia?
Proces wewnętrznych przemian, polegających na poszerzaniu świadomości i moralności zachodzi każdego dnia. Czy można to określić mianem rozwoju duchowego?

I tak. I nie. Z jednej strony – cały czas rozwijamy się poprzez nabywanie doświadczenia oraz lepsze rozumienie moralności i poprawnego zachowania. To jednak nie czyni nas osobami, które trudnią się rozwojem duchowym, albowiem: rozwój duchowy to ŚWIADOME DZIAŁANIE.

W jaki sposób rozwijać się duchowo?
Uniwersalna instrukcja nie istnieje. Wszak, człowiek to istota transcendalna, tj. wykracza poza ciało, umysł i uczucia. To wszystko sprawia, że świadomy rozwój duchowy jest nie lada wyzwaniem. Zajrzenie w głąb siebie jest trudne, ale nie niemożliwe.

Rozwój duchowy zapewni tylko i wyłącznie wtedy, gdy będziemy działać w sposób rozsądny, zaangażowany i w pełni świadomy. Tylko w ten sposób można osiągnąć stan tzw. oświecenia.

Rozwój duchowny nie jest zjawiskiem, który można „skończyć”, tudzież „osiągnąć”. Nie można go policzyć, określić w czasie czy liczbie wykonanych zadań. Nie można powiedzieć, aby ktoś w pełni lub całkowicie rozwinął się duchowo. Tutaj nie ma absolutnie żadnych granic. Z tego też względu, nie da się jednoznacznie zdefiniować i określić rozwoju duchownego.

 

Leave us a Message