Jak stać się inteligentniejszym człowiekiem?

Wszyscy na świecie pragną być inteligentni. Dlaczego? Bo inteligencja to jedna z cech osobowościowych, która jest najbardziej podziwianym i użytecznym narzędziem dla każdego z nas. W związku z tym warto dowiedzieć się, jak stać się mądrzejszym człowiekiem.

Ludzkość miłuje mądrych ludzi i słusznie. Nasze przetrwanie zależy przecież od dobrych i trafnych decyzji. Moim zdaniem, chwile świetności sławnych i zasłużonych osób zmieniają bieg historii. Inteligentni ludzie, którzy otwierają drzwi do doświadczeń i okryć, otrzymują największą pochwałę, jaką można sobie wyobrazić. Każdy chciałby mieć taką możliwość, by móc powiedzieć „Wiem” lub „Znam odpowiedź”. Poza marzeniami o podniesieniu świadomości ludzkości w różnych dziedzinach życia inteligencja po prostu ułatwia życie. Wszelakie sprawy wydają się łatwiejsze dla inteligentnych ludzi. Inteligencja pozwala szybciej rozwiązywać problemy, zarabiać więcej i pracować mniej. Jak możesz stać się bardziej inteligentny? Po pierwsze, zapomnij o ludziach, którzy urodzili się inteligentni. Nauka wykazała, że istnieje neuroplastyczność. Oznacza to, że można rozwijać komórki mózgu i stać się mądrzejszym człowiekiem. To tylko kwestia jak to robić.

1. Działaj w różnych dziedzinach życia.

Poświęć trochę czasu na różnorodne zadania. Poświęć chociaż jedną godzinę na wykonanie jednego zadania i przejdź do następnego. W ten sposób nie tylko powstrzymujemy nudę, ale także rozwijamy nasze umiejętności w różnych kierunkach. Pamiętaj jednak, że twój mózg uwielbia przerwy i relaks.
Głównym sposobem na zwiększenie inteligencji jest ćwiczenie różnych obszarów mózgu. To tak jak na siłowni, aby dać ciału pełny trening, musimy zmieniać sprzęt sportowy. Gdy przesadzimy z ćwiczeniami, nasze ciało jest napięte i zmęczone. Dlatego też potrzebujemy odpoczynku, by organizm mógł zwiększyć swoją masę mięśniową. Tak samo działa nasz mózg. Podczas gdy pozornie jesteś w spoczynku, twój mózg nadal pracuje. Nie zdarzyło ci się odpoczywać, a jednocześnie myśleć o liście zakupów lub obowiązkach domowych? To też wyjaśnia moment „eureka!”, który nagle spływa na ciebie.

2. Mądrze zarządzaj swoim czasem.

W dzisiejszych czasach, w których mózg pracuje „online” łatwo można się rozproszyć. Nie pozwól, aby twoje internetowe wędrówki były ważniejsze od twojego umysłu. Sporządź listę swoich priorytetów i zmierz się z nimi w pierwszej kolejności. Spróbuj po pracy odciąć się od obowiązków. Owszem, czasem zdarzają się sytuacje, w których trzeba odebrać telefon od szefa, ale nie rób z tego rutyny. Wycisz telefon podczas weekendów i wieczorami.

3. Poświęć czas na czytanie każdego dnia.

Czy czytanie czyni cię mądrzejszym? Oczywiście, że tak. Niezależnie od treści, czytanie zwiększa twoją inteligencję. Zdaniem A. E. Cunningham dzieci, które czytają, zamieniają się w inteligentnych dorosłych. Jej zdaniem, materiał, który czytamy, nie odgrywa dużej roli. To akt czytania sprawia, że zwiększamy naszą inteligencję. Zdaniem specjalistów, czytanie tworzy atmosferę refleksji i myśli analitycznej. Zatrzymujesz się i zastanawiasz nad tym, co czytasz, bo przecież praktyka czytania wymaga naszej uwagi. Po prostu poprzez koncentrację pobudzasz swój umysł i zwiększasz swoją inteligencję. Jako dorosła osoba, możesz sam wybierać co czytasz, ale jest jedno ale. Gdy czytasz trudne teksty lub książki obejmujące tematy aktualne, lub problemy społeczne, zmuszasz swój mózg do krytycznego myślenia. Tymczasem fikcja zwiększa twoją zdolność do zrozumienia ludzkiej psychiki co zwiększa twoją inteligencję emocjonalną. Postaraj się więc czytać codziennie. To będzie dla ciebie naprawdę świetna zabawa.

4. Ucz się drugiego języka obcego.

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale nauka języka stanowi jedną z najważniejszych rzeczy, które czynią cię mądrzejszym. Rozumiem, że nauka języka okazuje się wyzwaniem dla większości ludzi ponieważ aby zdobyć płynność w obcym języku, potrzeba wiele lat nauki. Nabywanie języka uruchamia twój mózg do pełnego treningu. Kiedy czytasz, słyszysz i rozmawiasz w języku obcym, uruchamiają się wszystkie twoje zmysły. Ta multisensoryczna eksplozja wyzwala procesy, które są kluczowe dla wielu obszarów mózgu. Im bardziej twój mózg stara się radzić sobie z informacjami i reagować na nie, tym silniejszy się staje. Ucz się języka obcego chociaż 30 minut dziennie i poczuj, jak rośnie twój intelekt.

Leave us a Message