Menopauza – objawy, profilaktyka i jak rozpoznać?

Menopauza – objawy, profilaktyka i jak rozpoznać?

Menopauza to zjawisko, które wprowadza kobietę w okres starości. Wiąże się z licznymi zmianami hormonalnymi oraz ustaniem zdolności reprodukcyjnych. Poprzedza je klimakterium w czasie którego dochodzi do wielu zmian w funkcjonowaniu organizmu kobiety.

Klimakterium – jakie objawy towarzyszą kobiecie?

Menopauza według definicji to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Powszechnie jednak używa się tego terminu w stosunku do klimakterium, czyli okresu okołomenopauzalnego (na kilka lat przed).

Klimakterium to zjawisko wynikające ze zmian zachodzących w organizmie kobiety. Zachwianie gospodarki hormonalnej powoduje liczne, niechciane następstwa w organizmie kobiety. Jak wyglądają początkowe objawy okresu okołomenopauzalnego?

Przede wszystkim, pojawiają się zaburzenia samopoczucia. Kobiecie towarzyszy dyskomfort fizyczny. Panie zwykle narzekają, że czują się ociążałe. Niektóre funkcje i procesy zachodzące w organizmie spowolniają, co objawia się chociażby w postaci nadmiernego tycia.

Niezwykle częstym defektem są również zmiany pojawiające się na skórze. Oprócz charakterystycznego trądziku, poprzez cellulit, a skończywszy na rozstępach oraz łupieżu. Może również pojawić się nieprzyjemny zapach ciała.

Zmiany w organizmie odbijają się również na samopoczuciu psychicznym. Rozdrażnienie i huśtawka nastrojów to cechy niemal każdej kobiety, która wchodzi w klimakterium.

Objawy w okresie klimakterium mogą być niezwykle uciążliwe. W zaawansowanych przypadkach może wręcz dochodzić do na tyle silnych zmian, że stanowią one zagrożenie dla życia i funkcjonowania. Do najczęściej występujących objawów klimakterium zaliczamy:

  • Zimne poty
  • Uderzenia gorąca
  • Huśtawkę nastrojów
  • Nadmierne tycie
  • Zmiany skórne

Menopauza – co możesz zrobić, aby pozbyć się uciążliwych objawów?

Menopauza nie podlega typowemu leczeniu. Nie jest bowiem chorobą, a stanem przejściowym (inna nazwa – przekwitanie). Medycyna definiuje jedynie metody na łagodzenie objawów tego zjawiska.

Lekarze zalecają zwykle, zmianę trybu życia na zdrowszy. Lepszej jakości pożywienie, regularny trening, brak używek czy odpowiednia dawka snu i relaksu, pozytywnie wpływają na przebieg klimakterium. Co więcej, wiele kobiet, które prowadzi zdrowy tryb życia – praktycznie nie orientuje się, że znajdują się w tym specyficznym okresie.

W zaawansowanych przypadkach, gdy zmiany zachodzące w organizmie przybierają zbyt mocno na sile, może zostać podjęte leczenie o charakterze hormonalnym. Ma one na celu ustabilizować gospodarkę hormonalną i ograniczyć pojawiające się defekty organizmu.

Menopauza zwykle pojawia się u kobiet w wieku 40-50 lat. Bywa jednak, że dotyka młodsze Panie (tzw. przedwczesna menopauza).

Menopauza to zjawisko, którego nie można uniknąć. To proces, który prędzej czy później dosięga każdej kobiety. Można jednak skutecznie łagodzić objawy menopauzy. Za sprawą zmiany trybu życia i/lub specjalnych suplementów przebieg menopauzy może mieć łagodny charakter. Ba, nawet więcej – wiele kobiet, które zdrowo się odżywiają i dbają o ogólną kondycję organizmu wręcz nie dostrzegają menopauzy. Niemal 25% Polek nie jest świadomych, że przechodzą przez ten specyficzny okres.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych suplementów diet na menopauzę. Zalecamy wybierać te, które cieszą się najlepszą opinią.

Uwaga: przy zaawansowanych zmianach w organizmie należy skonsultować się ze specjalistą. Suplementy diety mogą okazać się bowiem niewystarczające.

Jak rozpoznać menopauzę?

Menopauzę można rozpoznać poprzez obraz kliniczny (objawy) oraz badania laboratoryjne (hormonalne). Skuteczne okazują się również specjalne testy na menopauzę (dostępne w aptekach).

W jakim wieku pojawia się menopauza?

Menopauza to zjawisko, które zwykle pojawia się u kobiet w wieku 40-50 lat. Poprzedzające ten okres klimakterium trwa około 4 lat.

Menopauza może się również pojawić znacznie szybciej, wówczas mamy do czynienia z tzw. przedwczesną menopauzą. Jej objawy są bardzo podobne. Przedwczesne zjawisko menopauzy wymaga konsultacji ze specjalistą.

Leave us a Message